Prosjektets varighet: 2023-2027
- 1/1
Hannah Ryggen, uten tittel (ca. 1961). Fotograf: Anders S. Solberg.
Hva går prosjektet ut på?
Fra ulike innfallsvinkler undersøker vi hvordan tekstile verk og gjenstander kategoriseres, dokumenteres, beskrives, snakkes om og stilles ut, og spør hvordan museenes praksis på disse områdene virker inn på tekstilenes status i kunsthistoriefortellingen.
Gjennom den moderne kunsthistorien, som tidsmessig sammenfaller med etableringen av de offentlige museene i Europa, har tekstilkunsten blitt ansett som underlegen i forhold til for eksempel maleriet. Spiller det faktum at tekstilarbeid i århundrer har vært assosiert med kvinnearbeid en rolle i devalueringen av tekstiler i kunsthistorien? På hvilke måter kommer dettei så fall til uttrykk gjennom museenes praksis? Vi sammenligner hvordan tekstiler har blitt samlet, historisert og kontekstualisert i tre ulike typer samlinger: kunstmuseet, kunstindustrimuseet og det kulturhistoriske museet.
MUTE består av flere «arbeidspakker» eller delprosjekter, og resultatene av dem vil bli formidlet og synliggjort på ulike måter.
Hannah Ryggen-samlingen
Delprosjektet tar utgangspunkt i Hannah Ryggens (1894–1970) billedtepper. Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum har den største Ryggen-samlingen, men verk og gjenstander etter kunstneren finnes også i Trondheim kunstmuseum og Sverresborg Trøndelag folkemuseum. Ryggens verk tilhører flere kategorier på én gang, og kan kalles både billedkunst, kunsthåndverk, tekstilkunst, billedvev, vevnader og tepper – alt etter hvilket nivå man opererer på. De er derfor godt egnet til en studie av tekstilers prekære og grenseoverskridende situasjon. At verkene hennes består av tekstile materialer, og er formet gjennom distinkt tekstile prosesser, er et faktum som gjør at de skiller seg fra annen figurativ, politisk kunst fra 1900-tallet. Prosjektet tar utgangspunkt i det tekstile som et betydningsskapende potensial. Ryggen var anerkjent i sin levetid, og har aldri vært en av de «glemte» kvinnelige kunstnerne, men i løpet av de siste femten årene har verkene hennes fått fornyet internasjonal oppmerksomhet. MUTE følger opp denne interessen, og forankrer Ryggen-forskningen i Trondheim.
Resultatet av delprosjektet er en doktorgrad som vil bli avlagt ved Institutt for kunst- og medievitenskap ved NTNU i 2027.
- 1/1
Hannah Ryggens "Jul Kvale" (1951) ligger med baksiden opp, i forbindelse med montering av en utstilling. NKIM
Tekstile vokabularer
I delprosjektet om tekstile ordforråd undersøker vi de uensartede måtene tekstiler har blitt beskrevet og kategorisert i ulike typer samlinger/databaser. Tekstiler benevnes vekselvis som kunst, design, folkekunst og håndverk, noe som reflekterer opphavspersonenes status og objektenes proveniens, men også innsamlingstradisjoner og -kriterier. I blant brukes teknikkene de er fremstilt med for å plassere dem, andre ganger er det kunstnerisk uttrykk som står i fokus. Mange objekter faller mellom kategorier, og kunne tilhørt flere typer samlinger. Har samlingstilhørighet noe å si for hvordan publikum opplever tekstilene på Digitalt Museum? Har det noe å si hvilke emneord som er knyttet til dem? Er det intuitivt hvordan man søker dem opp, eller kaller museene dem for så mange ulike ting at de forsvinner for den som er interessert i tekstiler? Hvor lik eller ulik er registrarenes praksis i museene? At vi i MiST har store og interessante tekstilsamlinger i både folkemuseet, kunstmuseet og kunstindustrimuseet gjør det mulig å undersøke tekstiler på tvers av samlingstyper. Gjennom delprosjektet vil inkonsekvenser bli belyst, og vi vil presentere forslag til mer presise og anvendbare tekstilvokabularer.
Resultatene av delprosjektet formidles gjennom en fagartikkel som vil bli publisert i løpet av 2027-2028.
Kritiske tekstiler
I et tredje underprosjekt – Critical Textiles – vil vi kritisk gjennomgå de siste ti års utstillinger av tekstilkunst i Norge, og undersøke hvordan tekstiler har blitt iscenesatt og italesatt. Her er vi spesielt interessert i hvordan tekstilers kontekst kan inkorporeres i måten de utstilles på. Et aspekt som skiller tekstilkunsten fra malerkunsten er konnotasjonen til det dagligdagse; alle har et kroppslig og nærmest selvfølgelig forhold til tekstiler. I hvilken grad brukes denne kvaliteten i utstillingsproduksjonen? Hva forsvinner/oppstår dersom vi oppgir å skille mellom for eksempel billedkunst og kunsthåndverk i presentasjonen av våre samlinger?
Utstillinger og arrangementsserie
To tekstilkunstutstillinger inngår i MUTE:
- Brit Fuglevaag – retrospektiv i Trondheim kunstmuseum Bispegata, sommeren 2027.
- Mønster, en gruppeutstilling med kunstnerne Beret Aksnes, Anne Kvam, Karin Aurora Lindell, Edith Lundebrekke, Monika Mørck og Thea Wagner i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, høsten 2027.
Arrangementsserien UNMUTED består av tre foredrag/omvisninger/magasinvandringer sommer og høst 2027. Mer informasjon kommer.
Ulla Angkjær-Jørgensen. Prosjektleder for MUTE. Professor i kunsthistorieved Institutt for kunst- og medievitenskap, NTNU.
Sigrun Åsebø. Førsteamanuensis i kunsthistorieved Institutt for lingvistiske, litterære og estetiske studier, Universitetet i Bergen.
Ingrid Lunnan. Museumsdirektør ved Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum og Trondheim kunstmuseum, MiST.
Solveig Lønmo. Prosjektets ph.d.-stipendiat. Kurator ved Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, MiST.
Marianne Zamecznik. Kurator ved Trondheim kunstmuseum, MiST.
Gjennomførte aktiviteter
Studiereiser og forskningsopphold
- September 2023: Ph.d.-stipendiat på studietur til London, Cambridge og Bristol. Møter med Victoria and Albert Museum. Utstillingsbesøk ved blant annet Royal Academy of Arts, Fashion & Textile Museum, Kettle's Yard, The Fitzwilliam Museum og Arnolfini.
- Juni 2024: Prosjektgruppa på studietur til Gøteborg. Møter med Röhsska museet og Gøteborg universitet. Utstillingsbesøk ved blant annet Göteborgs konstmuseum.
- Januar - juni 2025: Ph.d.-stipendiat på forskningsopphold ved Victoria and Albert Museum i London, avdeling VARI (V&A Research Institute).
- April 2025: Prosjektgruppa på studietur til London og V&A. Utstillingsbesøk også ved blant annet Barbican Centre, Hayward Gallery, British Museum, Tate Modern og Somerset House.
Konferanser, foredrag og prosjektpresentasjoner
- Januar 2024: Presentasjon av MUTE og phd.-prosjekt ved Kunsthøgskolen i Oslo.
- Februar 2024: Presentasjon av MUTE for MiST.
- Mai 2024: TBLR nasjonale forskerskole, seminar ved Humboldt-Universität, Berlin. Ph-d.-stipendiat deltok med paper.
- Juni 2024: XIV Lisbon Summer School for the Study og Culture ved The Calouste Gulbenkian Museum, Lisboa. Ph.d.-stipendiat deltok med paper.
- Oktober 2024: Presentasjon av ph.d.-prosjekt på seminaret ULL, Trøndelag senter for samtidskunst.
- Mai 2025: TBLR nasjonale forskerskole, seminar ved Senate House, University of London. Ph-d.-stipendiat deltok med paper.
- Mai 2025: Presentasjon av ph.d.-prosjekt for ansatte ved Victoria and Albert Museum.
- August 2025: Presentasjon av ph.d.-prosjekt i forbindelse med Hannah Ryggen Triennale 2025.
- November 2025: Presentasjon av ph.d.-prosjekt for Midtbyen Husflidslag.
- Mai 2026: Tekstilfest, seminar ved Institutt for design og Institutt for arkitektur og teknologi, NTNU. Ph.d.-stipendiat deltok med foredrag.
- Juni 2026: Kunst Hånd Verk i teori og praksis. Seminar om kunsthåndverk og høyere utdanning ved KODE, Bergen. Ph.d.-stipendiat deltok i panelsamtale.
- Juni 2026: Det museale. Nasjonal konferanse for kulturforskning arrangert av NTNU i Trondheim. Ph-d.-stipendiat deltok med paper.
- September 2026: Seminaret KULMIST 2026, Det estetiske. Arrangert av MiST og KULMI, NTNU. Presentasjon av delprosjektet Critical Textiles og ph.d.-prosjekt.